Ako skladať a vystužiť poschodovú tortu - fotopostup

14.12.2023

Základom poschodovej torty je dobrá stabilita.

Správne vystuženie poschodovej torty je nielen praktickou nutnosťou, ale aj kľúčovým prvkom na dosiahnutie úspešného výsledku. Nielenže pomáha udržiavať stabilitu a pevnosť torty, ale tiež zabezpečuje bezpečný transport a manipuláciu. 

Pomôcky ktoré budeme potrebovať :

  1. Spodná hrubá podložka / na ktorej bude celá torta stáť  /
  2. Podložku tenšiu kartónovú s priemerom o niečo menším ako je vrchné poschodie torty /potrebujeme toľko kusov podložiek s daným priemerom veľkosti z koľkých sa bude celá torta skladať /
  3. Aku Vŕtačka + používam veľkosť vrtáka 8
  4. Záhradne nožnice /na skrátenie drevených výstuži /
  5. Pravítko
  6. Kružidlo
  7. Jedlá fixka
  8. Drevené /prípadne plastové/ výstuže. Ja osobne používam len drevené tyče v priemere 8 mm  / dostupné sú aj hrubšie / ale tieto používam aj na tie najväčšie torty a majú dĺžku až 1 m.  Sú veľmi pevné dostatočné hrubé a odolné, ako bežne dostupné originál drevené výstuže. Túto dĺžku využijem lepšie a cenovo sú tiež výhodnejšie / kúpite v kinekuse, obi a kupujem ich dokonca aj v obchode s doplnkami pre stolárov  /

Postup:

1. Najskôr si na podložke vyhľadám stred a to tak, že priemer podložky vydelím dvoma, kružidlom nameriam na pravítku potrebnú dĺžku a následne kružidlom označím stred na podložke. Ten istý postup zopakujem na každej podložke, ktorá pôjde pod tortu.


2. Na spodnej najhrubšej podložke si navŕtam dieru aku vŕtákom, ale tak, aby som ju neprev´rtala úplne celú. Tento spôsob zaistí oveľa lepšiu stabilitu - pevnosť celej torty a všetky poschodia budú držať aj pri malom náraze a nezošmyknú sa. Stredovú tyč si skrátim podľa výšky posledného poschodia /musí byť o pár cm nižšia ako celá torta / 

3. Vykrajovátkom si urobím dieru do stredu korpusu. Na spodnú hrubú podložku si nanesiem krém / slúži ako lepidlo, aby torta lepšie držala na podložke /  položím prvý plát korpusu a začnem plniť tortu. Naplnenú spodnú tortu dám stuhnúť na niekoľko hodín.

4. Na poriadne zatuhnuté spodné poschodie si priložím podložku, ktorá pôjde pod vrchnú časť torty a označím si jej priemer, aby som vedela pokiaľ môžem umiestniť výstuže. 

5. Keď mám označený priemer podložky, drevenú výstuž zatlačím do torty, tak ako je to vidno na obrázku nižšie, označím si jedlou fixkou, kde mám presne skrátiť drevenú tyč. Takto si skrátim všetky ďalšie tyče, použila som ich 4 ks. Následne všetky tyče zatlačím do torty, nanesiem krém, ktorý zakryje výstuže a slúži zároveň aj ako lepidlo pod podložku. Na túto podložku nanesiem trochu krému a položím prvý plát korpusu a začnem plniť vrchné poschodie. Ak máme viac poschodí, tak celý postup opakujeme ešte raz.

6. Naplnenú tortu dám na niekoľko hodín zatuhnúť, aby si celá ešte sadla a obtriem ju prvou vrstvou krému. Dám opäť dobre zatuhnúť a tortu obtriem už len finálnou vrstvou krému. 

Využívam tento spôsob skladania torty, niekto plní torty osobitne a potom už len všetky naraz poskladá. Tento spôsob mi však vyhovuje viac, lebo je stabilnejší. 

Verím, že niektorým môj postup skladania torty aspoň trošku pomôže -))